In 2025 kiest Season of Creation als thema “Peace with Creation”, of "Vrede met de Schepping”.
Een thema dat naadloos aansluit bij het oorlogsgeweld op vele plaatsen in de wereld. Oorlog die onnoemelijke schade aanricht aan mens en milieu.
De wereldraad van Kerken initieert met Season of Creation een jaarlijkse periode van 1 sept tot 4 oktober 2025, om samen met zusters en broeders in de oecumenische familie, te bidden en actie te voeren voor ons gemeenschappelijke huis.
Leiders van verschillende christelijke geloofsgemeenschappen nodigen uit om deel te nemen aan de Season of Creation. Ze doen dat met een videoboodschap. Ze benadrukken verschillende perspectieven op het thema “Peace with Creation”.
Aartsbisschop Hosam Naoum, Anglicaanse bisschop in Palestina, Jordanië, Israël, Syrië en Libanon, mag de spits afbijten. Hij doet dit bewust vanuit Jeruzalem, met de oproep om te blijven bidden voor vrede in de hele regio die verscheurd wordt door oorlogsgeweld.
Bisschop Efraim Tendero stelt dat “de mensheid in oorlog is met de schepping”. Als oorzaak ziet hij de gebroken relatie met God, met de medemensen en met de natuur. Destructief gedrag van mensen is schadelijk, en dat niet enkel voor medemensen ook voor de aarde.
De aarde ligt in puin, van de paleizen van de rijken tot de krotten van de armen, van het ondoordringbare woud tot in ’t diepste van de oceanen.
“Let us pray and act together this season of creation for peace with the earth and peace on earth”, geeft de Heilige Paus Tawadros II van Alexandrië (Koptische christenen), mee als boodschap.
James Bhagwan van de Methodisten stipt aan dat het net de meest kwetsbaren zijn die het meest te lijden hebben onder de klimaatveranderingen en natuurrampen, hoewel zij het minst bijdragen aan de opwarming van de aarde. Hij wijst onder meer op de grote en onrechtvaardige schuldenlast die arme landen torsen ten overstaan van de rijke landen. In het lopende Jubeljaar 2025 zou een kwijtschelding van schulden niet misstaan…
Bhagwan: “Rijke landen zouden bovendien fondsen moeten verzamelen en vrijgeven voor de arme landen zodat deze zich beter kunnen voorbereiden op en aanpassen aan de klimaatveranderingen. Kwijtschelding van schulden is een eerste belangrijke stap.”
Bijbelse inspiratie voor “Peace with Creation” vind je bij de profeet Jesaja in hoofdstuk 32 over ‘Vrede waar gerechtigheid heerst’: (14) De vesting zal verlaten liggen, het rumoer van de stad valt stil. Burcht en wachttoren worden ruïnes voor altijd, een lustoord voor wilde ezels, weidegrond voor het vee. (15) Zo zal het blijven totdat van boven een geest over ons wordt uitgegoten. Dan zal de woestijn een boomgaard worden, een boomgaard die is als een woud. (16) Het recht zak zich vestigen in de woestijn, gerechtigheid wonen in de boomgaard. (17) Dan zal de gerechtigheid vrede stichten, ze brengt rust en vertrouwen voor altijd. (18) Mijn volk zal wonen in een oase van vrede, een veilige woonplaats, een oord van ongestoorde rust (Jes 32; 14-18).
Wanneer er gerechtigheid heerst, heerst er ook vrede, rust en vertrouwen en komt het land tot bloei.
Meer info, acties en nieuws vind je op de website van Season of Creation.
Hier vind je de video “Peace with Creation”.